PARDUS üzerine PyGTK geliştirme ortamı kurulumu

A. Gerekli araçlar

Kuruluma başlamadan önce sisteminizde GCC(GNU C Compiler) ve Make bulunmalıdır. Bunun için konsoldan $ sudo pisi it system.devel komutunu uygulamanız yeterli olacaktır.

Not: system.devel Paket derleme ve geliştirme için gerekli araçları içerir.

Tüm listeyi görebilmek için $ pisi listcomponents komutunu kullanabilirsiniz.

Not: Pisi paketleriyle kurulum için 1.1 ve 1.2, kaynak kodtan kurulum için 2.1 ve 2.2 adımlarını uygulayın!

B. Kısaca PyGTK nedir?

GTK+ kütüphanesi yardımıyla kullanıcı grafik arabirimli programlar yazmak için kullanılan bir Python eklentisidir.

C. Pisi paketleriyle kurulum

C.1. libglade kurulumu

Aşağıdaki komut ile pisi paketini oluşturuyoruz. $ sudo pisi build http://svn.gaplan.org/gaplan/trunk/desktop/gnome/libglade/pspec.xml Ve pisi paketimiz hazır (: $ sudo pisi it libglade2.5.11.pisi komutu ile kurulumu tamamlıyoruz.

C.2. PyGTK kurulumu

libglade kurulumunda olduğu gibi $ sudo pisi build http://svn.gaplan.org/gaplan/trunk/contrib/pygtk/pspec.xml komutu ile pisi paketini oluşturuyoruz. Daha sonra $ sudo pisi it pygtk2.8.4.pisi komutu ile PyGTK kurulumunu tamamlıyoruz.

D. Kaynak koddan kurulum

D.1. libglade kurulumu İlk önce http://ftp.gnome.org/pub/GNOME/sources/libglade/ adresinden libglade' in son versiyonunu indirelim. Daha sonra indirdiğiniz dosyanın uzantısına göre; $ tar xvjf libglade2.5.1.tar.bz2 veya $ tar xvzf libglade2.5.1.tar.gz komutu ile şıkıştırılmış arşivi açıyoruz. $ cd libglade2.5.1/ Komutu ile oluşturulan dizine geçip $ ./configure prefix=/usr komutunu uyguluyoruz. Daha sonra root yetkileri ile # make ve # make install komutlarını uygulayıp libglade kurulumunu tamamlıyoruz.

D.2. PyGTK kurulumu http://ftp.gnome.org/pub/GNOME/sources/pygtk/ adresinden PyGTK' nın son sürümünü indirelim. İndirdiğiniz dosyanın uzantısına göre; $ tar xvjf pygtk2.8.4.tar.bz2 veya $ tar xvzf pygtk2.8.4.tar.gz komutu ile dosyamızı açıyoruz. Yine $ cd pygtk2.8.4/ komutu ile oluşturulan dizine geçip $ ./configure prefix=/usr komutunu uyguluyoruz. Root yetkileri ile # make ve # make install komutlarını uygulayarak PyGTK kurulumu tamamlıyoruz.

Hazırlayan : Fatih ERGÜVEN { fatih[at]gaplan[dot]org }